Ples, odpor, (neiz)delovanje – vidiki plesa kot kulturnega, političnega in umetniškega dela v obdobju Jugoslavije in potem /
Dancing, Resisting, (Un)Working – Aspects of Dance as a Cultural, Political, and Art Work in Yugoslavia and After

(Slo)
Razstava
Muzej sodobne umetnosti Metelkova
20. 03. 2025 – 31. 05. 2025
Razstava Ples, odpor, (neiz)delovanje – vidiki plesa kot kulturnega, političnega in umetniškega dela v obdobju Jugoslavije in potem je rezultat večletnega dela partnerjev balkanske plesne mreže Nomad Dance Academy (NDA Slovenija, Ljubljana; NDA Hrvaška, Zagreb; Stanica, Beograd; Lokomotiva, Skopje) na področju arhivistike in zgodovinjenja sodobnega plesa v kulturnih prostorih nekdanjih jugoslovanskih republik. Pred dobrim desetletjem se je z ustanovitvijo Začasnega slovenskega plesnega arhiva (NDA Slovenija, MG+MSUM) delo začelo v Ljubljani, se v okviru mreže NDA s partnerskimi sodelovanji razširilo v Srbijo, Severno Makedonijo in na Hrvaško ter se razvijalo v različnih evropskih projektih. Med njimi je projekt “The (Non)Aligned Movements” konec leta 2024 omogočil prvo edicijo razstave v Muzeju sodobne umetnosti v Zagrebu, izdajo publikacije Bodies Of Dance - Aspects of Dance as Cultural, Political and Art Work in Yugoslavia and after in odprtje digitalne sodobnoplesne baze NADA.
Ker gre za kontinuiran proces, razstave ne gre razumeti kot sklepno dejanje ali enkratno predstavitev gradiv, marveč kot korak v smeri kuratorskih artikulacij različnih tematskih povečav, ki jih je mogoče vzpostaviti s to arhivsko mrežo. Razstava je ena od verzij dela v spreminjanju, nastajanju, osvetlitev gradiv in razmerij med njimi v postopni arhivski rasti. V njej je več potencialnosti kot koncev in je rezultat vrste metodoloških odločitev, ki so posledica dejstva, da pri delu sodeluje več partneric, predstavnic kontekstov, ki so si med seboj podobni, a se hkrati tudi razlikujejo.
Partnerji o arhivu razmišljajo kot o živi in razvijajoči se obliki javnega plesnega časa, ki se (lahko) izvaja kot presečišče mnogoterih prostorov, spominov, vednosti, zgodovine, navzočnosti, prihodnosti, prijateljstev, strategij, politike, odpora, prožnosti, ljubezni, sovražnosti, molka, protestov, nesoglasij, družabnosti, združevanja in še marsičesa, kar ples uteleša, beleži, vzdržuje in proizvaja z oblikami domišljije. S pomočjo arhiva plesne umetnosti premišljujejo o estetskem, ki ločuje njihove plesne kontekste in jih omejuje predvsem na gledališke proizvode in kinetične razlike, ki pa nikoli niso bile v ospredju njihovih skupnih zanimanj. Prizadevanja projektnih partnerjev so že od začetka usmerjena v plesno polje, ki jih seznanja z umetnostjo, kulturo, družbo in politiko.Ob estetskem vidiku se jim zdi področje plesnega delovanja - ali natančneje: dela - bolj vključujoče, obširnejše, solidarnejše, zahtevnejše in tudi skupno. Ples, odpor, (neiz)delovanje – vidiki plesa kot kulturnega, političnega in umetniškega dela v obdobju Jugoslavije in potem razvija teme (1) koreografiranja feminizma, spola in želja kot oblik telesnih politik, (2) formacij, razmerij in intervencij kot oblik skupnostnih združevanj, (3) mejnega in transgresivnega plesa v medijih onstran telesnega s (4) splošno perspektivo plesa v kljubovanju.
Kustosi s predstavljenimi deli raziskujejo pojmovanje plesa (in koreografije) kot razširjene prakse. Obravnavajo pa tudi vprašanja, povezana s postopkovnostjo, ki jo razumejo kot družbenopolitično ontologijo plesnih praks. Gibanje, predstavitve, razmerja in razporeditve teles so prizorišča odpora, ki spodkopava in razveljavlja operativno logiko (se pravi: proizvodnjo načrtovanega, preračunanega, izmerjenega, končnega izdelka, pomena ali pripovedi, vključno s koreografiranjem teles po gibalni partituri v skladu z logiko izvora/usode, narave/nujnosti, bistva/telosa). Na ta način plesna telesa postanejo sredstvo brez cilja, procesi in geste v porajanju, ki nam namesto skritega ali transcendentnega smisla razkrivajo predvsem svoja lastna nenehna prerazporejanja, postajanja, upiranja, skrajnosti in ponovne materializacije oziroma svetove, kakršne udejanjajo tako v izvedbi kot tudi v razmerjih. Tako plesoča telesa spodkopavajo politične režime in operativno logiko v teritorialnih kontekstih nekdanje Jugoslavije, saj prestopajo meje, se gibljejo po geopolitično zaznamovanih območjih, širijo okvire telesnih in spolnih norm, utripajo v neukrotljivem ritmu poželenja, materializirajo nove kolektivne oblike sobivanja ter izzivajo pravila estetike in njenih delitev.
Razstava Ples, upor (neiz)delovanje želi posredovati sodobni ples, ki obravnava potencialnost in materialnost telesa, izhajajoči iz njegovih stikov s političnimi, družbenimi, gospodarskimi, okoljskimi in drugimi domenami. Telo je v stanju nenehne potencialnosti, gre za agonistično telo, ki se na novo opredeljuje in razvija v razmerjih (tudi do samega sebe).
Razstava je bila prvotno na ogled v Muzeju sodobne umetnosti v Zagrebu. Postavitev v Ljubljani je modificirana in vključuje še instalacijo Trideset let lepote, znoja in žuljev, ki obeležuje trideset let delovanja Društva za sodobni ples Slovenije. Vključuje video intervjuje, arhivsko gradivo, raziskave in publikacije, ki jih hrani Začasni slovenski plesni arhiv. Obeležuje tri desetletja delovanja društva in obravnava razvoj, skupna prizadevanja in dosežke sodobnega plesa..
Več:
Sodobnoplesna baza NADA
O projektu (Non)Aligned Movements
Partnerji projekta so 1. januarja 2025 v sodelovanju z evropskimi partnerji vstopili v novo fazo skupnega dela: The European Research Executive Agency jim je v okviru programa Obzorja Evropa (Horizon Europe - Innovation Actions Grant) podelila sredstva za projekt “Plesni zemljevid: Inovacijska pota in politični ukrepi za promocijo evropske plesne dediščine doma in na tujem” (“DanceMap: Innovation Pathways and Policies to Promote European Dance Heritage at Home and Abroad”)
Raziskovalci: Slavčo Dimitrov, Milica Ivić, Tea Kantoci, Igor Koruga, Iva Nerina Sibila, Biljana Tanurovska-Kjulavkovski, Rok Vevar, Jasmina Založnik
Raziskovalna podpora na Hrvaškem: Maja Đurinović
Sodelujoči_e: Dalija Aćin Thelander, Dragana Alfirević, Nela Antonović, BADco., Sandra Banić Naumovski, selma banich, Milana Broš / KASP, Dragana Bulut, Valentina Čabro, Boris Čakširan, Darío Baretto Damas, Katja Delak, Maja Delak, Goran Devide / Borghesia, Ana Dubljević, Čarni Đerić, EN-KNAP, Matija Ferlin, Siniša Eftimov, Aleksandar Georgiev, Igor Grubić, Viktorija Ilioska, Aleksandra Janeva Imfeld, Ister Teatar, Mirjana Dragana Janeček, Filip Jovanovski, Jelena Jović, Jasna Knez, Minka Veselič Kološa, Živa Kraigher, Ana Kreitmeyer, Sanja Krsmanović-Tasić, Ivana Kocevska, Bara Kolenc in Atej Tutta, Igor Koruga, Marko Košnik / Inštitut Egon March, Iztok Kovač in Sašo Podgoršek, Marjana Krajač, Ema Kugler, Maga Magazinović, Ana Maletić / Studio za suvremeni ples, Vera Maletić, Smiljana Mandukić, Barbara Matijević, Marko Milić, Borut Šeparović / Montažstroj, Matjaž Mrak in Urša Rupnik, Dušan Murić, Irma Omerzo, Marta Paulin Brina, Marko Peljhan / Project Atol, Plesni teater Ljubljana, PMG Kolektiv, Marta Popivoda, Sonja Pregrad, Jovana Rakić Kiselčić, Teja Reba, Vlado Repnik in Gledališče VR, Željka Sančanin, Mira Sanjina, Iva Nerina Sibila, Žorž Skrigin, Isidora Stanišić, Jelena Šantić, Katja Šimunić, Igor Štromajer in Bojana Kunst, Iskra Šukarova, Anđelija Todorović, Trafik, Slobodan Unkovski, Zrinka Užbinec, Sonja Vukićević, Ljiljana Zagorac, Dragan Živadinov, Marko Mlačnik and Vadim Fiškin / Kozmokinetični kabinet Noordung, Nataša Živković in drugi.
Kustosi_nje: Biljana Tanurovska-Kjulavkovski, Rok Vevar in Jasmina Založnik v sodelovanju s Slavčem Dimitrovim, Milico Ivić, Teo Kantoci
Oblikovalec razstave: Siniša Ilić
Produkcija razstave: Nomad Dance Academy Slovenija v sodelovanju z Moderno galerijo ter partnerstvu z Društvom za sodobni ples ter Mednarodnim grafičnim likovnim centrom
Produkcija in organizacija: Jasmina Založnik
Grafična podoba: Gaja Madžarevič
Prevodi: Urban Belina, Tamara Soban
Lektura: Jana Jevtović
Organizacijska podpora: Sanja Kuveljić Bandić, Mojca Prešern Levstek
Tehnična izvedba: Zoran Grabarac, Tomaž Kučer
Razstava je zaključni del projekta (Non)Aligned Movements nastalega s podporo Ustvarjalne Evrope in v izvedbi mreže Nomad Dance Academy s partnerji: Stanica (Beograd), Lokomotiva (Skopje), Nomad Dance Academy Slovenija (Ljubljana), Nomad Dance Academy Hrvaška (Zagreb), Objekt plesa/Antisezona (Zagreb), Tanzfabrik Berlin.
MSU Zagreb, 20. 11. 2024 – 28. 2. 2025
Regijska sodobnoplesna mreža Nomad Dance Academy v okviru evropskega projekta (Non)Aligned Movements v Muzeju sodobne umetnosti v Zagrebu odpira prvo razstavo sodobnih koreografskih praks na območju nekdanje Jugoslavije. Na njej proučuje umetniške, kulturne in poizvodne sodobnoplesne kontekste iz Severne Makedonije, Srbije, Hrvaške in Slovenije. Izbrana dela in primere umešča v stičišča med feminističnimi in spolno raznovrstnimi vidiki koreografskih praks, v vezi med oblikami družbenih in političnih uporov s plesom, na preseke med različnimi mediji, skozi katere je vznikal ples ali se v njih udejanjal ter z očrtom t. i. formacij, različnih režimov plesne in koreografske proizvodnje, ki so se skozi čas spreminjali. Razstava je rezultat skupinskega dela raziskovalcev, ki v okviru Nomad Dance Academy že več kot desetletje vzpostavljajo pogoje za ustrezno arhiviranje in zgodovinjenje sodobnega plesa. Prizadeva si afirmirati sodobnoplesno umetnost v kulturnih sistemih nekdanjih jugoslovanskih republik, v naslednicah katerih je še vedno marginalizirana. Marca naslednje leto pripravljamo prenos razstave v Muzej sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljano, kjer bo na ogled do srede maja.
Povezave:
Več informacij
Vodstvo po razstavi v Zagrebu
Produkcija: Nomad Dance Academy, Lokomotiva Skopje, Stanica Beograd, Nomad Dance Academy Hrvaška, Nomad Dance Academy Slovenija, Muzej sodobne umetnosti Zagreb

(Eng)
Exhibition
Museum of Contemporary Art Metelkova, Ljubljana (+MSUM)
20 March – 31 May 2025
The exhibition Dance, Resistance, (Un)Working – Aspects of Dance as Cultural, Political and Art Work in Yugoslavia and After is the result of many years of work in the fields of archiving and historicizing contemporary dance in art/cultural spaces in the former Yugoslav republics by the partners in the Balkan dance network Nomad Dance Academy (NDA Slovenia, Ljubljana; NDA Croatia, Zagreb; Stanica, Belgrade; Lokomotiva, Skopje). The work started over a decade ago in Ljubljana with the founding of the Temporary Slovenian Dance Archive (NDA Slovenia, Moderna galerija), and expanded within the NDA network through collaborations with partners in Serbia, North Macedonia, and Croatia. It further evolved through various European projects, including “The (Non)Aligned Movements” project, which enabled staging the first edition of the exhibition in the Museum of Contemporary Art in Zagreb in late 2024, the publication of the Bodies of Dance – Aspects of Dance as Cultural, Political and Art Work in Yugoslavia and Aftervolume, and the launching of the NADA digital contemporary dance database.
Not intended as some final act or a one-off presentation of materials, the exhibition constitutes a part of a continuous process, a step towards curatorial articulations of a variety of thematic focal points definable and accessible through this archival network. The exhibition is one of the versions of an ever-changing work-in-progress, illuminating the materials and the relationships among them in the gradual growth of the archive. It has more potentialities than conclusions, and is the result of several methodological decisions underpinned by the fact that the contexts represented by the partners involved in the work are both similar and quite distinct.
The partners think of the archive as a living and evolving form of public dance time, which is (or can be) performed as an intersection of numerous spaces, memories, knowledge, history, presence, future, friendships, strategies, politics, resistance, flexibility, love, hostility, silence, protests, disagreements, sociability, association, and many other things embodied, recorded, maintained, and produced by dance through forms of imagination. With the aid of the archive of dance, the partners in the project reflect on the aesthetic that separates their dance contexts, limiting them primarily to theatrical products and kinetic differences that have never been focal to their shared interests. Instead, they have focused their efforts on the field of dance closely linked to art, culture, society and politics from the very beginning. In addition to the aesthetic aspect, the field of dance-related activity – or rather, work – seems highly inclusive, comprehensive, solidary, demanding, and collective.Dance, Resistance, (Un)Working – Aspects of Dance as Cultural, Political and Art Work in Yugoslavia and After broaches themes of (1) choreographing feminism, gender, and desire as forms of body politics; (2) formations, relations, and interventions as forms of community associations; (3) borderline and transgressive dance in media beyond the physical; and (4) a general perspective of dance in defiance.
Through the presented works, the curators explore the concept of dance (and choreography) as an extended practice. They also address issues related to processuality, which is seen as the socio-political ontology of dance practices. The movement, representations, relations, and arrangements of bodies are scenes of resistance undermining and abolishing operational logic (i.e., the production of a planned, calculated, measured finished product, meaning, or narrative, including the choreography of bodies according to a movement notation in accordance with the logic of origin/fate, nature/necessity, essence/telos). In this way, dance bodies become a means without an end, processes and gestures in-becoming, revealing, rather than some hidden, transcendental meaning, their own incessant rearrangements, pauses, resistances, extremes, and re-materializations or the worlds they embody both in the performance and the relationships they are in. In this way, dancing bodies undermine political regimes and the operative logic in territorial contexts of the former Yugoslavia, since they cross borders, move through geopolitically charged areas, push the limits of physical and gender norms, pulsate in the untamable rhythm of desire, materialize new collective forms of coexistence, and challenge the rules of aesthetics and its divisions.
The exhibition Dance, Resistance, (Un)Working aims to present contemporary dance that addresses the potentialities and materiality of the body, deriving from its interactions with the spheres of politics, society, economy, the environment and others. The body is in a state of perpetual potentiality – it is an agonistic body, redefining itself and evolving in relation to others (and also itself).
The first edition of the exhibition was staged at the Museum of Contemporary Art in Zagreb. The Ljubljana edition is modified and includes the installation Thirty Years of Beauty, Sweat, and Blisters, which commemorates the thirty years of the Contemporary Dance Association Slovenia, and video interviews and archival and research materials and publications kept by the Temporary Slovenian Dance Archive. It presents the three decades of work of the Association and the development of – and collective efforts and achievements in – contemporary dance.
More:
Digital dance database NADA
On (Non)Aligned Movements project
On 1 January 2025, the project partners entered a new stage of collective work in collaboration with European partners: the European Research Executive Agency awarded them funding for the project “DanceMap: Innovation Pathways and Policies to Promote European Dance Heritage at Home and Abroad” under the HORIZON Innovation Actions Grant program.
Researchers: Slavcho Dimitrov, Milica Ivić, Tea Kantoci, Igor Koruga, Iva Nerina Sibila, Biljana Tanurovska-Kjulavkovski, Rok Vevar, Jasmina Založnik
Research support in Croatia: Maja Đurinović
Participants: Dalija Aćin Thelander, Dragana Alfirević, Nela Antonović, BADco., Sandra Banić Naumovski, selma banich, Milana Broš / KASP, Dragana Bulut, Valentina Čabro, Boris Čakširan, Darío Baretto Damas, Katja Delak, Maja Delak, Goran Devide / Borghesia, Ana Dubljević, Čarni Đerić, EN-KNAP, Matija Ferlin, Siniša Eftimov, Aleksandar Georgiev, Igor Grubić, Viktorija Ilioska, Aleksandra Janeva Imfeld, Ister Teatar, Mirjana Dragana Janeček, Filip Jovanovski, Jelena Jović, Jasna Knez, Minka Veselič Kološa, Živa Kraigher, Ana Kreitmeyer, Sanja Krsmanović-Tasić, Ivana Kocevska, Bara Kolenc & Atej Tutta, Igor Koruga, Marko Košnik / Egon March Institute, Iztok Kovač & Sašo Podgoršek, Marjana Krajač, Ema Kugler, Maga Magazinović, Ana Maletić / Studio Contemporary Dance Company, Vera Maletić, Smiljana Mandukić, Barbara Matijević, Marko Milić, Borut Šeparović / Montažstroj, Matjaž Mrak & Urša Rupnik, Dušan Murić, Irma Omerzo, Marta Paulin - Brina, Marko Peljhan / Projekt Atol, Dance Theater Ljubljana, PMG Collective, Marta Popivoda, Sonja Pregrad, Jovana Rakić Kiselčić, Teja Reba, Vlado Repnik & Theatre VR, Željka Sančanin, Mira Sanjina, Iva Nerina Sibila, Žorž Skrigin, Isidora Stanišić, Jelena Šantić, Katja Šimunić, Igor Štromajer & Bojana Kunst, Iskra Shukarova, Anđelija Todorović, Trafik, Slobodan Unkovski, Zrinka Užbinec, Sonja Vukićević, Ljiljana Zagorac, Dragan Živadinov, Marko Mlačnik & Vadim Fiškin / Cosmokinetic Cabinet Noordung, Nataša Živković, and others.
Curators: Biljana Tanurovska-Kjulavkovski, Rok Vevar and Jasmina Založnik in collaboration with Slavcho Dimitrov, Milica Ivić, Tea Kantoci
Exhibition designer: Siniša Ilić
Exhibition production: Nomad Dance Academy Slovenija in collaboration with Moderna galerija and in partnership with the Contemporary Dance Association Slovenia and the International Centre of Graphic Arts
Production and organization: Jasmina Založnik
Graphic design: Gaja Madžarevič
Translations: Urban Belina, Tamara Soban
Proofreading: Jana Jevtović
Organizational support: Sanja Kuveljić Bandić, Mojca Prešern Levstek
Technical set-up: Zoran Grabarac, Tomaž Kučer
This exhibition is the closing phase of the (Non)Aligned Movements project of Creative Europe, created by the Nomad Dance Academy network with its partners: Station (Beograd), Lokomotiva (Skopje), Nomad Dance Academy Slovenija (Ljubljana), Nomad Dance Academy Croatia (Zagreb), Object of Dance/Antisezona (Zagreb), Tanzfabrik Berlin.
MSU Zagreb, 20th November 2024 – 28th February 2025
Nomad Dance Academy, a regional contemporary dance network, is opening the first exhibition of contemporary choreographic practices in the former Yugoslavia at the Museum of Contemporary Art in Zagreb as part of the European project (Non)Aligned Movements. It explores the artistic, cultural and production contexts of contemporary dance from North Macedonia, Serbia, Croatia and Slovenia. It situates the selected works and examples at the intersections between feminist and gender diverse aspects of choreographic practices, at the links between forms of social and political resistance through dance, at the intersections between the different media through which dance emerged or was realised, and by outlining the so-called formations, different regimes of dance and choreographic production that have been changing over time.
More information
Guiding Tour through the exhibition in Zagreb
Production: Nomad Dance Academy, Lokomotiva Skopje, Stanica Beograd, Nomad Dance Academy Croatia, Nomad Dance Academy Slovenia, Museum of Contemporary Art Zagreb
